Elektronické aukce

Všichni jsme spotřebitelé zboží a služeb za které platíme a také je pravdou, že chceme koupit daný výrobek či službu za co nejméně peněz a v nejlepší možné kvalitě. V obchodě platí, čím větší je objem nakupovaného zboží, tím levněji se dá koupit. Nebo jinak řečeno, čím více zboží chceme koupit, tím větší máme vyjednávací sílu dohodnout nižší cenu.

Jako jednotlivci tudíž nemáme velkou šanci se dostat na cenu velkoodběratele. Je tu ovšem jedna možnost, jak tuto situaci změnit. Poptávka po vašem zboží či službě se dá agregovat do většího celku poptávajících, jako jste vy a takto ji nabídnout dodavateli, který prodá zboží za nižší cenu. Jak ale poznáte, že cenová nabídka dodavatele je skutečně ta nejvýhodnější, kterou můžete získat? Odpověď je snadná, vaši agregovanou poptávku nabídneme několika dodavatelům, kteří mezi sebou budou soutěžit v elektronické aukci o to, aby jste se zrovna vy stali jejími klienty.

Čtyři hlavní druhy soutěženého zboží a služeb jsou elektřina, zemní plyn, PHM a telekomunikační služby, těch dalších je nespočet. Elektronické aukce mohou využívat nejen města a podnikatelský sektor, ale je určena i pro samotného občana a jeho domácnost.